Pouštějte hudbu miminkům už v bříšku!

Hudba je pro miminka důležitá. Nevěříte? Je prokázáno, že už v bříšku si umí zapamatovat různé jednoduché melodie, které jim zpíváme, zda pouštíme ještě během těhotenství. Navíc hudba dětičkám pomáhá v pokroku ve vývinu!

První zvuky

Existuje mnoho vědeckých studií, které se zabývají prenatálním vývojem dítěte ještě v děloze. Sluch je orgán, který je prvním zcela vyvinutým smyslem malého človíčka. První hudbu tedy můžeme začít svému miminku pouštět již ve 4. měsíci těhotenství. Neslyší ji klasicky ušima jako my, ale vnímá velmi citlivě celým tělíčkem díky frekvence, kterou jednotlivé melodie vysílají.

Celkem první zvuky, které děťátko začíná vnímat v bříšku, je tlukot matčina srdce, pulzování krve v pupeční šňůře, zvuky z trávení obsahu žaludku, dýchání své matky, později i tlumené zvuky “z vnějšku”. Malé ouška začínají slyšet přibližně v sedmém měsíci nitroděložního vývoje.

Vyzkoušejte si to …

Pokud se hlavní melodie opakuje a daná skladba se hraje častěji, děťátko na ni velmi intenzivně reaguje svými pohyby. Vyzkoušet si to může každá budoucí maminka velmi jednoduše. Pustí hudbu, případně si začne zpívat. Pokud jde o příjemné melodie, děťátko se pohne, kope nožkami, zvlášť pokud se jedná o opakované melodie, které jsou mu známy. Pokud však zaslechne pronikavý, ostrý, silný zvuk (např. Něco spadne na podlahu), lekne se a trhne celým tělíčkem. Harmonické tóny a klidná hudba navozují u děťátka uvolnění a zklidnění tepové frekvence srdce. Silnější, prudší pohyby jsou známkou toho, že vybraná hudba, jestli zvuky mu překážejí.

Pozor: výběr hudby je důležitý!

Výběr hudby, písniček a skladeb musí být důsledný. Upřednostňovat by se měly zvonivé, zvučné, melodické, zpěvní, jednoduché a jemné melodie skladeb před výraznými, hlučnými, dramatickými, výbušnými, málo melodickými.

Hudba pomáhá i ve vývoji!

Ano, je to tak. Čím dříve během své existence přijde dítě do kontaktu s hudbou, tím rychleji dojde k intenzivnějšímu propojení sítí mozkových buněk ak celkovému lepšímu pokrokům ve vývinu (zvláště centrální nervové soustavy)! Žádný jiný vliv nezpůsobuje něco podobné a nemá takový dosah na mozkovou činnost! Toto poznání je velmi důležité. Proto pokud je to možné, co nejdříve a co nejčastěji pouštějte svému (i ještě nenarozenému) miminku krásné melodie, jednoduché dětské písničky nebo mu je rovnou zpívejte. Podporujete tak jeho rychlejší vývoj a pokrok. Když dítě slyší něco, co důvěrně zná, cítí se jistější: tlukot matčina srdce, teplo, vůně mámy, hlasy, melodie) mu usnadní získat jistotu, uklidnění a pocit bezpečí známý ještě z dělohy. Význam hudby v životě dítěte je proto velmi důležitý.

Nestihli jste to? Nevadí!

Ani po porodu není pozdě. Pokud jste ještě během těhotenství nestihli pouštět žádné písně svému miminku, nevadí. Udělejte tak nyní, a co nejdříve. Poslech hudby i po narození velmi pozitivně stimuluje mozek, pomáhá při učení a emočním vývoji. Doporučují to i dětští pediatři. Mají odsledované, že díky melodiím děti výborně přibírají, silnější sají mateřské mlíčko a jejich spánek je hlubší. Hudební tóny také pomáhají miminku lépe překlenout adaptační období těsně po porodu.

Baby CD

V obchodech nebo na internetu je možné zakoupit si speciální CD určené pro nejmenší děti, na kterém je výběr jemných melodií rovno “ušitý” na citlivé dětské ouška. Takové hudební nosiče většinou klasických děl známých světových autorů se těší velké oblibě a jsou hitem mezi maminkami. Jejich orientační cena se pohybuje mezi 6 – 25 €.

Klasika a tzv. Mozartův efekt

Nejčastěji odborníci doporučují klasickou hudbu, např. Mozarta. Známý je tzv. Mozartův efekt, podle kterého poslech některých jeho skladeb zvyšuje inteligenci, zlepšuje tělesné zdraví, dokáže posílit emocionální pouto dítěte. Kromě Mozarta a jeho klavírních koncertů jsou vhodné skladby i od Schumanna, Ravela, Bacha, Chopina či Čajkovského.

Muzikoterapie  i pro maminku

Už během těhotenství by tedy měla budoucí mamina poslouchat tóny oblíbené hudby, odpočívat při ní, uvolnit se, relaxovat a naplno se tak zbavit napětí, stresu, obav z porodu. Plnými doušky si tak vychutnat poslední chvíle strávené v intimním soužití s miminkem v bříšku.