Pozor: Kouření těhotných zmenšuje hmotnost dětí!

Nový výzkum potvrdil, že miminka žen, které kouřily během těhotenství, jsou o přibližně 200 gramů méně hmotné než miminka nekuřaček. A i méně měří. Oznámil to šestičlenný tým, který vedl Gerardo Rodríguez z Universidad de Zaragoza (Španělsko). Prvním autorem článku byl jeho kolega MP Samper. Výzkum se týkal 1216 miminek etnicky kavkazských matek, které se narodily po nejméně 37-týdenním těhotenství v nemocnici univerzitní kliniky Lozano bleší v Zaragoze. Doplňuje již v minulosti rozsáhlé zdokumentované zdravotní negativa kouření pro matku i dítě. Miminka žen, které nekouřily v těhotenství, také mají výrazně větší tělesné rozměry jako miminka kouřících žen. (Je třeba to odlišovat od samotného indexu tělesné hmotnosti, při němž jde o vztah mezi výškou a hmotností.)

Tak či onak, novorozenci kouřících těhulek měli o 180 až 230 gramů menší hmotnost, jak miminka nekouřících. Totéž, byť v menší míře, platilo i o podkožním tuku, vyjádřeném známými kožními záhyby. Členové týmu však nenašli žádnou závislost mezi anatomickými parametry novorozenců a počtem cigaret, které vykouřili denně jejich matky během těhotenství.

Pozorované následky jsou očividně výsledkem brzdění růstu plodu už poměrně málo intenzivním kouřením. Ze zmíněné vzorku zkoumaných těhulek kouřilo 22,1 procenta průměrně téměř osm cigaret denně. Vědci vyloučili z analýzy matky, které během těhotenství navíc pili alkohol nebo užívali nelegální drogy.

Vážné zdravotní negativa pasivního kouření pro dospělé s dýchacími a srdečními poruchami a obecně pro děti jsou známé od 70. let minulého století. Tabákový kouř v prostředí je směsí kouře vydechovaného kuřákům, tzv. hlavního proudu, a kouře z hořící cigarety, tzv. druhotného proudu.

Tým Gerarda Rodrígueze uveřejnil tyto poznatky v časopise Early Human Development.