Pozor na chemikálie v kosmetice: uberou vám až 15 let plodnosti!

Nikdy se tak nemluvilo a nepsalo o chemikáliích v kosmetice jako dnes. V make-upu, laku na vlasy, ale také v obalech potravin se nacházejí látky, které mohou způsobit onemocnění jako cukrovka, rakovina, obezita, ale mohou také urychlit menopauzu až o dva a půl roku.

Starší menopauza

Nejnovější vědecké studie ukázaly, že ženy, které byly vystaveny vysokým dávkám chemikálií z kosmetiky dospěli spíše k menopauze než ostatní, s čím byl spojen celá řada dalších problémů. Skupina chemikálií se společným názvem – ftaláty – v ostatních letech znepokojuje odbornou veřejnost různými zdravotními riziky, které s sebou přináší. Je to skupina chemikálií, které se nacházejí v plastech, v kosmetice, ve výrobcích pro domácnost av obalech potravin.

Riziko  nebezpečných chorob

Už dříve studie ukázaly, že může zvýšit riziko vzniku rakoviny, cukrovky a obezity, a dokonce existují důkazy o tom, že může “poženšťovat” mozky mladých chlapců. Nejnovější studie amerických vědců ukazuje, že chemické látky narušují ženský reprodukční systém, včetně vaječníků, což vede ke dřívější menopauze. Zkoumali hladinu ftalátů v moči 5700 žen a zjistili, že ženy, které měly v moči nejvíce ftalátů, prošly menopauzou v průměru o 2,3 roku dříve než ostatní ženy. Přičemž typickým věkem na menopauzu je 51 let, tyto ženy ní však prošli už jako 49-leté.

Ničí  plodnost žen i mužů

Jedna z odborníků – doktorka Grindler ze San Diega dokonce tvrdí, že tyto nebezpečné látky mohou způsobit v případě některých žen až podstatně dřívější menopauzu, a to o celých 15 let. A toto je skutečně varovným signálem, nejen pokud jde o plodnost. “Příliš brzy menopauza má velký vliv na zdraví žen. Tyto chemikálie mají potenciál ovlivnit funkci vaječníků a reprodukci mužů. Ještě je toho hodně, co v tomto okamžiku nevíme, náš výzkum je stále předběžný, ale jednoznačně dokazuje, že tyto látky mají negativní vliv v dlouhodobém horizontu, “uvádí odbornice podle deníku Daily Mail.

Zcela  se jim vyhnout nedá

Těžko vysvětlit, proč měli některé ženy v moči takové vysoké hladiny těchto látek a jiné ne. Odborníci předpokládají, že více nosili make-up, používali kosmetické přípravky, bili balenou vodu nebo více jedli balené potraviny. Profesor Richard Sharpe, který se specializuje na reprodukční zdraví na univerzitě v Edinburghu tvrdí: “ftalát se vystavujeme všude a je nemožné, aby se expozici těmto chemikáliím zcela zabránilo. Můžeme však tuto expozici snížit tím, že budeme jíst čerstvé nebalené potraviny … ”

Čtěte  obaly a příbalové letáky

Dalším způsobem, jak se zbytečně nevystavovat ftalátům je používat méně kosmetiky – trend přírodního mejkapu dnes tomu dává velkou šanci a také bychom se měli dívat na obsah kosmetických výrobků, které kupujeme. Navíc, pokud jde o děti, ftalátů narušují jejich chování a mají vliv i na mozek. Vyhýbejte se přípravkem s obsahem parabenů, olova, nebezpečné může být například i mošus xylen, které udržuje stálost vůně a používá se v parfémech, deodorantech, osvěžovačů vzduchu a v čisticích prostředcích.