Pozor na chřipku v těhotenství!

Chřipka dává o sobě vědět zejména v zimě, v období ledna – února, protože patří k sezónním akutní probíhajícím infekčním onemocněním, které způsobují viry. Nejvíce ohrožuje děti, seniory, jakož i těch, kteří mají chronické zdravotní problémy a oslabenou imunitu. Do zvýšeného rizika se chřipkou dostávají i jinak zdravé těhotné ženy. Těhotenství je totiž specifický stav organismu, který je ve zvýšené míře náchylný na infekce. Na vině jsou změněny imunitní mechanizmy díky vlivu těhotenských hormonů. Budoucí maminky tak musí být velmi opatrné. Pokud se však chřipce nevyhnou, měli by šetrně volit léčbu a užívat bezpečné léky, aby neublížili sobě i svému nenarozenému děťátku.

Opatrnost  na druhou

Nejdříve je důležitá prevence spojena s dostatkem vitamínů, především “céčka”, ale i selenu a zinku, tekutin, čerstvého ovoce a zeleniny, spánku, odpočinku a pohybu na čerstvém vzduchu v přiměřeném oblečení. Vždyť pravidelná alespoň půlhodinová procházka za každého počasí neuškodí, ale přispěje ke zvýšení obranyschopnosti organismu. Pokud se však přece jen chřipce nevyhnete, vaše opatrnost by se měla zvýšit zejména při užívání léků, které se zpočátku rozhodnete použít při tzv. samoléčbě.

Mějte na paměti, že nejrizikovější je 1. trimestr těhotenství, kdy se teprve orgány plodu vyvíjejí. V případě, že nepůjdete hned lékaři (ačkoli byste měli) a zamíříte přímo do lékárny, nezapomeňte lékárníka upozornit na své těhotenství. Jen tak vám může doporučit léčivé přípravky či léky, které neublíží plodu. Vyhýbat se třeba i některým bylinkám, zejména šalvěji, alchemik, mateřídoušce, levanduli, aloevera, podbělu, bezu černé či mátě. Raději dejte přednost ovocným čajem a šťávám z čerstvého ovoce a zeleniny. Obecně se po celou dobu těhotenství nedoporučuje podceňovat příznaky onemocnění jako např. zvýšená teplota, protože horečka nad 38 ° C už může mít na plod škodlivé účinky. Virus chřipky může způsobit poškození orgánů plodu a v nejhorším případě i jeho nitroděložní úmrtí. Neléčená chřipka může zapříčinit její horší průběh, zápal plic, dokonce může přispět k předčasnému porodu. Na vývoj dítěte může mít i velmi lehká chřipka v těhotenství. Až o 20% se tak zvyšuje pravděpodobnost, že dítě bude mít v budoucnu nemocné srdce, pokud matka onemocněla chřipku v 2. nebo 3. trimestru těhotenství.

Specifická  léčba

Léčba nachlazení či chřipky v těhotenství se na první pohled velmi neliší od klasické léčby, počínaje klidem na lůžku, přes přísun vitamínů až k dostatku tekutin, a pak už nastupuje specifická terapie. V těhotenství by se neměly používat ve vodě rozpustné vitamínové tablety, neboť mohou u citlivějších žen vyvolat žaludeční problémy. Přednost mají vitamíny s postupným uvolňováním, které stačí užívat jen jednou denně. Pozor si však třeba dávat na kombinaci různých multivitaminů s těhotenskými vitamíny, aby nedošlo k předávkování, vhodnější jsou vitaminy v podobě čerstvého ovoce a zeleniny. Zvýšenou teplotu můžete léčit bezpečným lékům paracetamolem (pilulky i čípky), přičemž nesmíte překročit dávku třikrát denně 500 mg.

Je to jediné léčivo, které se může na snížení horečky užívat iv období 3. trimestru a před porodem. Pokud je těhotná žena “jen” nastydlá, může k léčbě používat přípravky obsahující echinaceu ve formě sirupu, protože kapky mají vyšší obsah alkoholu. Na rýmu jsou oproti nosným kapkám vhodnější a šetrnější nosní spreje např. s mořskou vodou.

Na tlumení kašle se používají tzv. antitusika, z nichž se doporučuje dextromethorphan. Na zlepšení odkašlávání se používají různé léky rozpouštějící hlen a usnadňující jeho odstraňování z dýchacích cest, doporučené lékařem, resp. lékárníkem. Bolest v krku bývá častým příznakem nachlazení i chřipky. Při léčbě je třeba zabránit přípravkům, které obsahují lokální anestetikum, používané na tlumení silnějších bolestí. V těhotenství se doporučuje např. chlorhexidin nebo z kloktadel heřmánkový čaj nebo tinktura. V každém případě je třeba se řídit doporučeními ošetřujícího lékaře, což dvojnásob platí při užívání antibiotik (ATB), které nakonec nejsou všelékem a chřipka je ani velmi “neptá”, pokud nesouvisí s jiným zánětlivým onemocněním, např. průdušek.

V případě, že byste ATB užívali i při běžných chorobách, časem získají bakterie vůči nim odolnost a rezistence organismu na antibiotika podávané v těhotenství může přejít z matky na plod. Narozené děti tak získají sníženou vnímavost na antibiotika a v když je budou nutně potřebovat, budou pro těžké najít antibiotikum, které jim pomůže. Proto je třeba u antibiotik myslet na možnost vedlejších účinků, zejména při podávání v kombinaci s analgetiky. Budoucí matky užívající ATB v kombinaci mají vyšší procento rizikového těhotenství, jakož i výskytu poškození novorozenců. Takže, jak to jen trochu půjde, raději se v těhotenství vyhněte jakýmkoli lékem. Potenciálním rizikem totiž mohou být i jinak neškodné léky.