Pozor na kosmetiku v těhotenství: Ne všechno je bezpečné!

V těhotenství musí žena myslet nejen na sebe, ale i na své nenarozené miminko. Některé věci, které nám za běžných okolností neškodí, jsou pro maličkého človíčka v našem nitru hrozbou a proto je důležité přistupovat ke všemu s určitou dávkou opatrnosti. To se mimo jiné týká i kosmetiky.

I  kosmetika může uškodit

Mnohé budoucí maminky ani nenapadne, že krémy, tělová mléka, šampony či líčidla, které denně používají, by mohly uškodit jejich nenarozenému miminku. No různé chemické látky z těchto kosmetických výrobků procházejí přes kůži a jsou absorbovány do krevního oběhu. Ačkoli většina kosmetických výrobků je naprosto bezpečná, přece jen jsou některé látky, kterým bychom se v těhotenství měla vyhýbat. A které jsou to?

Retinoidy

Retinoidy jsou deriváty vitaminu A a používají se často v kosmetice s anti-age účinkem, například v krémech proti vráskám a v některých přípravcích proti akné. A přestože nebyl přímo prokázán negativní účinek retinoidů používaných zvenčí (tedy aplikovaných na kůži v podobě kosmetických přípravků) na vyvíjející se miminko, lékaři před jejich používáním u těhotných žen varují a nedoporučují jejich.

Vnitřně užívané retinoidy (například Roaccutane, tedy lék k léčbě těžkých forem akné) jsou v těhotenství kontraindikováno, protože mohou způsobit defekty u děťátka. Pokud používáte nebo chcete začít používat nějaké kosmetické přípravky proti akné nebo proti vráskám, ujistěte se, zda jsou vhodné během těhotenství. Nejlépe uděláte, pokud se před jejich použitím poradíte s lékařem.

Kyselina salicylová

Tato kyselina se používá v přípravcích pro léčbu různých kožních defektů, nejčastěji asi na léčbu aknózní pokožky. I této složce kosmetických přípravků by se těhulky měli raději vyhýbat. Orálně, tedy vnitřně, užívaná kyselina salicylová (například ve formě aspirinu) může vést k problémům v těhotenství.

Někteří lékaři těhotným ženám nedoporučují používat kosmetiku s obsahem této kyseliny vůbec, jiní v tom až takový problém nevidí (nízká koncentrace kyseliny v kosmetickém přípravku – tedy méně než 1%, některé zdroje uvádějí až hranici dvou procent, se obvykle považuje za bezpečné i v těhotenství , i když stále chybí dostatek důkazů). I zde platí, že pokud vaše kosmetika tuto kyselinu obsahuje, je namístě konzultovat její používání s lékařem.

Parabeny  a ftaláty

O tom, že parabeny v kosmetice nejsou prospěšné a mohou nám uškodit, se již nějakou dobu ví. Existuje předpoklad (i když je třeba více studií), že parabeny by mohly mít negativní dopad na reprodukční systém nenarozených chlapečky, kteří mohou mít v budoucnu problémy s plodností. Stále více výrobců (zejména v kosmetice pro těhotné ženy a malé děti) i proto upouští od používání parabenů.

Ftaláty se mohou objevit také v některých druzích kosmetiky, často například v lacích na nehty, deodorantech. Také se spojují s poškozením reprodukčního systému u chlapečků a proto je lepší se jim v těhotenství (ale i za běžných okolností) vyhnout.

Olovo  v rtěnkách

V rtěnkách (i vychytaných značek) se našlo například olovo. Asi netřeba říkat, že olovo má negativní dopad na naše zdraví, o to více na zdraví nenarozeného miminka. I v make-upech, barvách na líčka, zda bronzer tak v očních stínech se našly těžké kovy. Těhulky by si měli proto vybírat líčidla skutečně opatrně, respektive jejich používání omezit. Možností je i presedlanie na kontrolovanou přírodní kosmetiku, která rovněž nabízí líčidla všeho druhu.

Riziko  alergie

V těhotenství může naše tělo reagovat na některé kosmetické přípravky nepředvídatelně, za což mohou mimo jiné také bouřlivé hormonální změny. Pokud se chystáte vyzkoušet nějaký nový kosmetický produkt, ať už z řad těhotenské nebo přírodní kosmetiky, vždy si nejdříve zkuste malé množství nanést na předloktí a sledujte, zda nedojde k podráždění pokožky (reakce by se měla projevit do 24 hodin).

Bezpečná kosmetika pro  těhulky

Existuje dnes celá řada kosmetických přípravků určených právě budoucím maminkám. Jejich složení je přísně kontrolováno, obvykle neobsahují žádné konzervační látky, minerální oleje, či barviva a často jsou neparfémované. I tak je ale lepší vyzkoušet si vždy malé množství krému či jiné kosmetiky na pokožce předloktí. To platí i o přírodní kosmetice, která je zpravidla dobrou volbou pro budoucí maminky, ale i zde je nutná opatrnost. Rizikem jsou zejména možné alergické reakce.